Diş Hekimliği Fakültesi Duyuruları

İçerik yayınları
Güncellendi: 42 dak 43 sn önce

2013-2014 Dönem Birincisi Doktora Öğreniminde de Fakültemizi Tercih Etti

Çrş, 15/10/2014 - 19:04

Yakın Doğu Diş Hekimliği Fakültesini 1. olarak bitiren Dt.Özay Önöral doktora eğitiminde de Fakültesinin Protetik Diş Tedavisi Anabilim dalını tercih ederek yapılan sınavla bu programa başladı. Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Mutahhar Ulusoy tarafından anabilim dalında yapılan törende önlük giydirilen Dt.Özay Önöral’a bu aşamada da dekanlık olarak başarılarının devamını dileriz.

Dişhekimliği Fakültesi Dekanlığı

Success of NEU Faculty of Dentistry at EPA Congress

Sal, 30/09/2014 - 15:24

NEU Faculty of Dentistry granted with the “Best Oral Presentation Award”

38th International Conference of European prosthodontic Association (EPA), world’s leading Dental Professionals union, and 21st Scientific Congress of Turkish Prosthodontics and Implantology Association, held in Wyndham Istanbul Kalamış Marina Hotel with participation of 650 experts.

According to press info released by Press and Public Relations Directorate of the Near East University, Assoc. Prof. Dr. Gökçe Meriç, Assoc. Prof. Dr. Oğuz Ozan, Assist. Prof. Dr. Sevcan Kurtulmuş Yılmaz, Dr. Serhat Ramoğlu, Dt. Selim Günsoy, Dt. Oğuz Hamiş, Dt. Salim Ongun and Dt. Hüseyin Aktör from the Department of Prosthodontics attended to Congress under the leadership of Prof. Dr. Mutahhar Ulusoy, the Dean of the Faculty of Dentistry, and made 3 oral presentations and 6 poster presentations.

Prof. Dr. Mutahhar Ulusoy and Assoc. Prof. Dr. Oğuz Ozan held session chairman positions at Congress where 120 oral presentations and 245 poster presentations were made.

According to statement revealed by Deanery of Faculty of Dentistry of NEU, the research titled “Accuracy of Impression Techniques and Materials in Angulated Implants” and orally presented by Assist. Prof. Dr. Sevcan Kurtulmuş Yılmaz found to be “Best Oral Presentation” by scientific jury, and granted with the EPA Oral Prize. “With this award, names of our faculty and our university as well as the Turkish Republic of Northern Cyprus have been recalled once more in the presence of the international scientific arena, and we are once more honoured with this achievement”, have been also said.

EPA Kongresi’nde YDÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nin Başarısı

Sal, 30/09/2014 - 13:03

YDÜ Diş Hekimliğine “En İyi Sözlü Sunum – Best Oral Presentation” Ödülü

Dünyanın önde gelen Diş Hekimliği birliklerinden olan European Prosthodontic Association (EPA)’ ın 38. Uluslararası Konferansı ve Türk Prostodonti ve İmplantoloji Derneği’nin 21. Bilimsel Kongresi, Wyndham İstanbul Kalamış Marina Hotel’ de 650 uzmanın katılımıyla gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Kongreye, Yakın Doğu Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutahhar Ulusoy önderliğinde Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı öğretim üye ve elemanlarından Doç. Dr. Gökçe Meriç, Doç. Dr. Oğuz Ozan, Yrd. Doç. Dr. Sevcan Kurtulmuş Yılmaz, Dr. Serhat Ramoğlu, Dt. Selim Günsoy, Dt. Oğuz Hamiş, Dt. Salim Ongun ve Dt. Hüseyin Aktöre 3 sözlü sunum ve 6 poster sunumu ile katıldı.

120 sözlü sunum ve 245 poster sunumunun yapıldığı kongrede, Prof. Dr. Mutahhar Ulusoy ve Doç. Dr. Oğuz Ozan oturum başkanlıkları yaptılar.

YDÜ Diş Hekimliği Dekanlığından yapılan açıklamada, Yrd. Doç. Dr. Sevcan Kurtulmuş Yılmaz’ ın sunduğu “Accuracy of Impression Techniques and Materials in Angulated Implants” adlı araştırma, bilimsel jüri tarafından “En İyi Sözlü Sunum – Best Oral Presentation” seçilerek, EPA Oral Prize ödülüne layık görüldü. Bu ödülle Fakülte’miz ve Üniversite’mizin yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de uluslararası bilimsel arenada varlığını bir kez daha hissettirmiş olması hepimizi gururlandırmıştır denildi.

Diş Hekimliği Fakültesi Doktora Programlarına Başvuran Adayların Dikkatine

Per, 25/09/2014 - 12:20

Diş Hekimliği Fakültesi doktora programlarına başvuran adayların giriş sınavı, 30 Eylül 2014, Salı günü saat 14:00′de Diş Hekimliği Fakültesi‘nde yapılacaktır.

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığı

Dünyanın Her Yanından Genç Diş Hekimleri Adayları Yakın Doğu Üniversitesi’nde Buluştu

Cmt, 30/08/2014 - 11:54

Dünya Diş Hekimliği Öğrenci Birliği “Student Summer Exchange” (Yaz Öğrenci Değişimi Programı) çerçevesinde gerçekleştirilen değişim programı kapsamında Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne Macaristan ve Slovenya’dan gelen diş hekimliği öğrencileri 15 gün boyunca Pedodonti, Ortodonti, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, Protetik Diş Tedavisi, Endodonti ve Restoratif Diş Tedavisi Anabilim dallarında YDÜ’nün uzman diş hekimleri gözetiminde gözlemlerde bulundular.

Yakın Doğu Üniversitesi, Kıbrıs (Near East University, Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Dünya Diş Hekimliği Öğrenci Birliği Danışman hocası Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Serap Çetiner farklı ülkelerden genç diş hekimi adaylarının katılımıyla gerçekleştirilen değişim programının geleceğin diş hekimleri arasındaki iletişim ağının geliştirilmesi ve ülkemizin diş hekimliği alanında bir çekim merkezi haline gelmesi açısından çok büyük bir önem taşıdığını kaydetti. Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin JCI akreditasyonuna sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Çetiner, JCI akreditasyonun Diş Hekimliği Fakültesi’ne uluslararası tanınırlık sağladığını ifade etti.

YDÜ Diş Hekimliği Fakültesi mezunu ve Dünya Diş Hekimliği Öğrenci Birliği delegesi Dt. Ferdiye Küçük, Yakın Doğu Diş Hekimliği Fakültesi‘nin Dünya Diş Hekimliği Öğrenci Birliği programına üye olması sayesinde gerçekleştirilen bu öğrenci değişiminin her sene yaz tatillerini kapsayacak şekilde düzenlendiğini ve tüm ülke üyelerin bu program dahilinde konuk öğrenci olarak diledikleri ülkelere gidebildiklerini belirtti.

15 günlük program süresince ülkemizde bulunan değişim programı öğrencileri Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden etkilendiklerini vurgularken fakülteyi modern ve donanımlı bulduklarını ve yurtdışından gelebilecek potansiyel öğrencilere Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni mutlaka tavsiye edeceklerini ve seneye kendi ülkelerinden KKTC’ye ve Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne gelmek isteyen öğrencilerin sayısında artış olacağına inanındıklarını belirttiler.

Stajını tamamlayan öğrencilere sertifikaları Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş ile Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Serap Çetiner tarafından verildi.

Students of Student Exchange Program organized within the scope of International Dentistry Student Union obtained their certificates

Per, 28/08/2014 - 09:08

The four students coming from Hungary and Slovenia for Student Exchange Program organized within the scope of International Dentistry Student Union have carried out their studies at the clinics of Faculty of Dentisty starting from 11.08.2014 and successfully completed their studies which lasted 15 days.

Students have been conferred upon their certificates upon completion of their courses, their certificates handed out by Prof. Dr. Şenol Bektaş, Vice Rector of NEU, and Prof. Dr. Serap Çetiner, Acting Dean of Faculty of Dentistry.

Uluslararası Diş Hekimliği Öğrenci Birliği Kapsamında Düzenlenen Öğrenci Değişim Programı Öğrencileri Sertifikalarını Aldılar

Çrş, 27/08/2014 - 16:13

Uluslararası Diş Hekimliği Ögrenci Birliği kapsamında düzenlenen Ögrenci Değişim Programı için Macaristan ve Slovenya’dan gelen toplam 4 ögrenci 11.08.2014 tarihinde Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Kliniklerinde gözlemci olarak staja başlamışlar ve 15 günlük gözlem stajlarını tamamlamışlardır.

Öğrenciler sertifikalarını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş’tan ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Serap Çetiner’den almışlardır.

Dünya Dişhekimliği Öğrenci Birliği “Student Summer Exchange” programı kapmasında gerçekleştirilen öğrenci değişim programı 15 günlük süren bir çalışmadır. Program kapsamında Fakültemize gelen Jana Pusavec, Natasa Sıegl Stangelj, Szandra LEmperger ve Reka Krisztyain 15 gün boyunca Pedodonti, Ortodonti, Ağız,Diş ve Çene Cerrahisi,Protetik Diş Tedavisi,Endodonti ve Restoratif Diş Tedavisi Anabilim dallarında gözlemci olarak bulunmuşlardır.

(Bizim tarafımızdan ) Öğrenci Birliğinin Danışman hocası Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof.Dr.Serap ÇeTiner ve Dünya diş hekimliği öğrenci birliği delegesi bu seneki mezunlarımızdan Dt. Ferdiye Küçük , Yakın Doğu Diş Hekimliği Fakültesi‘nin Öğrenci Birliği programına üye olmasından dolayı gerçekleştirilen bu programın her sene yaz tatillerini kapsayacak şekilde düzenlendiğini ve tüm ülke üyelerin bu program dahilinde konuk öğrenci olarak diledikleri ülkelere gidebildiklerini belirtti.

15 günlük program süresince başta YDÜ Diş Hekimliği Fakültesinden etkilenen konuk öğrenciler, fakültemizi modern ve donanımlı bulduklarını , Fakültemizden son derece etkilkendiklerini belirtmişlerdir.

Adamızı da gezmeye vakit bulan konuk öğrenciler, adamınızın güzelliklerinden etkilendiklerini ve seneye kendi ülkelerinden KKTC’ye ve YDÜ Diş Hekimliği FAkültesine gelmek isteyen öğrencilerin sayısında artış olacağına inanındıklarını belirttiler.

YDÜ Diş Hekimliği 2. ve 3. Dönem Öğrencilerinin Dikkatine

Çrş, 27/08/2014 - 11:57

Dönem 2 Malzeme Listesi

 1. Alt-üst fantom çene (çenelerinize uygun yedek diş takımları)
 2. Angldruva
 3. Elmas Frez (angldruvaya uygun küçük çaplı)
  • Rond (2 adet)
  • Fissur( en az 3 adet)
  • Ters konik(2 adet)
  • Alev uçlu (2 adet)
 4. Sond
 5. Presel
 6. Makas
 7. Yengeç(ivory) matriks ve bantları (2 ve 3 delikli)
 8. Düz(Tofflemeir) matriks ve bantları(0.5 mm-0.7 mm)
 9. Kama (ultrafine)
 10. Beyaz gömlek
 11. Yaka kartı
 12. Klipsli Poşet-beyaz etiket

Dönem 3 Malzeme Listesi (Materials list)

 1. Angldruva – Aeratör ve bunlara uygun elmas ve çelik frezler( low speed handpiece, aerator and suitable diamond and steel burs for these)
 2. Yengeçmatriks ve bantları (2 ve 3 delikli) (ivory matrix retainer and bands with 2 and 3 holes)
 3. Halkamatriks ve bantları(0.5 mm-0.7 mm) (Tofflemeir matrix and bands)
 4. Kama (wedge)
 5. Çinko fosfat siman (zinc phosphate cement)
 6. Siman camı (glass for cement)
 7. Siman spatülü (cement spatula)
 8. Sond
 9. Presel(tweezers)
 10. Amalgam tabancası (Portamalgam)
 11. Carver
 12. Burnisher
 13. Amalgam fulvarı (fulvari for amalgam)
 14. Siman fulvarı (fulvari for cement)
 15. Alt-üst fantom çene , yedek fantom dişler ( phantom jaws mandibular and maxillar, and suitable backup phantom teeth)
 16. Eldiven ( glove)
 17. Bone(bonnet)
 18. Maske(mask)
 19. Soğuk Akril (cold acrilic)
 20. Küvet(tub)
 21. Alt-üst beyaz takım (white scrubs)
 22. Klipsli poşet (clip-on bags
 23. Yaka kartı (name tag)
 24. Kapsül amalgam

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi’ne Yatay Geçişler Başladı

Pzt, 04/08/2014 - 19:58

Sağlık alanında yenilikçi eğitim vizyonu’nun bayrak taşıyıcısı olan Yakın Doğu Üniversitesi’nin Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği Fakülteleri yatay geçişle öğrenci kabul ediyor.

Tıp Fakültesi

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, seçkin akademik kadrosu ve son teknolojiyle donatılmış altyapısıyla Kıbrıs’ta yeni bir sağlık anlayışının, eğitiminin ve uygulamalarının öncüsü olan YDÜ Tıp Fakültesi 2013-2014 akademik yılında yetiştirerek tıp dünyasına kazandırdığı ilk mezunlarıyla ülkesinde ve bütün dünyada fark yaratmaya devam ediyor. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesinde bulunan 37 anabilim dalında eğitim ve uygulama yapma imkanına sahip olan öğrenciler, modern tıbbın farklı branşlarında uluslararası standartlarda eğitim alıyorlar.

Eczacılık Fakültesi

Vermekte olduğu nitelikli eczacılık eğitimi uluslararası eczacılık standartları belirleme kuruluşları tarafından ödüllendirilen YDÜ Eczacılık Fakültesi öğrencilerine dünya çapında geçerli kaliteli eğitim olanaklarından yararlanma fırsatı sunuyor. En yeni teknolojik cihaz altyapısına sahip ve öğrenci güvenliği en üst düzeyde tutularak Waldner/Almanya’da imal edilmiş laboratuvarları, seçkin akademik ve teknik kadrosuyla eğitim ve hizmet veren YDÜ Eczacılık Fakültesi geçtiğimiz günlerde uluslararası Eczacılık Eğitimi Akreditasyon Konseyi (Acreditation Council for Pharmacy Education, ACPE) tarafından akredite edilen Kıbrıs’ta ve Türkiye’de ilk ve tek Eczacılık Fakültesi oldu.

Diş Hekimliği Fakültesi

Dişçilik alanındaki seçkin eğitimi ve mezunlarının Dişçilikte Uzmanlık Sınavındaki (DUS) üstün başarı oranıyla Diş Hekimliği eğitiminin lider fakülteleri arasında yer alan YDÜ Diş Hekimliği Fakültesi bilgisayar destekli üç boyutlu modelleme laboratuvarı, sedasyon ünitesi, 8 anabilim dalında en ileri düzeyde hizmet veren klinikler, tam donanımlı ameliyathanelerde yurtiçi ve dışından hastalara hizmet vermekte. Klinik hizmetleri uluslararası düzeyde kabul gören mükemmellikteki kurumlara verilebilen Joint Commission International (JCI) akreditasyon belgesine sahip KKTC’deki ilk ve tek çağdaş Diş Hekimliği Fakültesi olan YDÜ Diş Hekimliği Fakültesi ileri teknoloji donanımlı Diş Hastanesi’yle öğrencilerine kendi alanlarında doğrudan uygulama olanağı sağlıyor.

Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültelerine yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler daha detaylı bilgiyi www.neu.edu.tr web sayfasından veya 223 64 64 (dahili 211-225-377) no’lu telefondan alabilirler.

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi