Diş Hekimliği Fakültesi Duyuruları

İçerik yayınları
Güncellendi: 43 dak 49 sn önce

YDÜ Diş Hekimliği Fakültesi 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni

Pzt, 29/06/2015 - 13:04
Detaylı Bilgi: Yer: YDÜ,AKKM Tarih: 9 Temmuz 2015 Saat: 11:00

Yakın Doğu Üniversitesi Öğrencileri Konuşuyor: Obezite

Çrş, 20/05/2015 - 12:42

2013 itibari ile her yılın mayıs ayında “Öğrenciler Konuşuyor” konsepti ile sempozyumlar düzenleyen, bünyesinde Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerini barındıran Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci Bilimsel Araştırma ve Sağlık Kulübü öğrencileri “Öğrenciler Konuşuyor 3 – Obezite : Olmak ya da Olmamak” etkinliğini gerçekleştiriyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Öğrenci Bilimsel Araştırma ve Sağlık Kulübü tarafınca düzenlenecek olan ‘Öğrenciler Konuşuyor 3 – Obezite: Olmak ya da Olmamak’ isimli etkinlik 23 Mayıs 2015 tarihinde saat 09:45’te Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde başlayacaktır.

Üniversite yöneticilerinin yanı sıra öğretim üyeleri, öğrenciler ve konukların katılacağı sempozyumda; obezite, obezitenin tedavisi, obezitenin sosyal yönü ve güncel araştırmalarla ilgili sunumlar yapılacaktır.

Danışma Kurulu adına açıklamada bulunan Prof.Dr. Tamer ŞANLIDAĞ dünyanın ve ülkemizin en önemli sağlık sorunlarından birisi olan obezite’nin öğrenciler tarafından bu yılki sempozyum programına alınmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti. Konuyla ilgili bilgiler veren Şanlıdağ, KKTC’de 2007 yılında KADEM (Kıbrıs Toplumsal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi) tarafından yapılan “12-15 yaş arası ortaokul öğrencileri arasında obezite yaygınlığı” çalışması sonucunda öğrencilerin 13.7%’si obez, 18.3%’ü fazla kilolu olduğu ve bu oranların zaman içerisinde giderek arttığını; Türkiye’de ise Sağlık Bakanlığı verilerine göre toplumun %30.3’ünün obez, %34.6’sının aşırı kilolu olduğunu söyledi.

Sempozyumun ilk bölümünün başkanlığını Diş Hekimliği Fakültesi’nden Mustafa Burak Tangül’ün yapacağı oturumda, Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Gönül Çepik ‘Obezite nedir?’, Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden Taygun Dayı ‘Obezitede Tıbbi Beslenme Tedavisi başlıklı sunumlarını gerçekleştireceklerdir.

Oturum başkanlığını Tıp Fakültesi’nden İzzet Şevketoğlu’nun yapacağı, sempozyumun öğleden sonraki bölümünde, Diş Hekimliği Fakültesi’nden Hande Deniz Alagöz “Sosyal Yaşam ve Obezite”, Fen–Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden Çağla Akarsel “Obezite Psikolojiyi Bozuyor” başlıklı sunumlarını gerçekleştireceklerdir.

Verilecek kısa bir aranın ardından Oturum başkanlığını Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nden Mehmet Kemal Yavuzcan’ın yapacağı son bölümde, Eczacılık Fakültesi’nden Sümeyya Hartavi “Fitoterapi”, Tıp Fakültesi’nden Gizem Gür “Obeziteye Tıbbi Yaklaşım” başlıklı sunumlarını gerçekleştirecekler.

6 sunum ve 3 oturumdan oluşan sempozyumun ardından, katılımcılar ile sempozyum değerlendirilmesi yapılacak. Kapanışın ardından tüm katılımcılara “Katılım Sertifikası” verilecektir.

Dünya Ağız Sağlığı Günü Etkinliklerle Kutlandı

Pzt, 30/03/2015 - 16:22

Ağız hijyenine dikkat çekmek amacıyla 20 Mart’ı Dünya Ağız Sağlığı Günü ilan eden Dünya Diş Hekimliği Birliği( FDI), diş çürüklerine vurgu yaparak, çürüklerin sadece ağız bölgesiyle sınırlı kalmayıp diğer sistemik hastalıklara da neden olduğunu vurgulamıştır.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’ne açıklamalarda bulunan YDÜ Diş Hekimliği Öğrenci Birliği; danışman hocamız Prof.Dr. Serap Çetiner’in desteğiyle:’Sen gülerken dişlerin de gülsün’ sloganıyla yola çıkıp, KKTC’de ağız sağlığı bilinci ve farkındalığını arttırmayı amaçladık.Ağız sağlığı adına içeriğinde doğru diş fırçalanması, doğru diş ipi kullanımı, günün anlam ve önemini barındıran broşürlerimizle KKTC genelinde dağıtımlarda ve anlatımlarda bulunduk.20 Mart sabahı, asistanlarımız ve birçok gönüllü arkadaşımızla birlikte S.O.S çocuk kreşi ve S.O.S Çocuk Köyü’ne gittik.S.O.S Çocuk Köyü’ndeki kardeşlerimize, asistanlar ve stajyer hekimler tarafından ağız hijyeninin önemi ve bakımı anlatılıp, doğru diş fırçalama tekniği gösterildi. Toplumumuza yönelik ise, Dereboyu Caddesi’nde kurduğumuz standlarla Dünya Ağız Sağlığı Günü’nü hem eğlenceli hem de farkındalığı artırıcı hale getirdik.

Açıklamada ayrıca bize desteklerini esirgemeyen Yakın Doğu Üniversitesi Rektörlüğü’ne ve yayınlarıyla bizi yalnız bırakmayan Play Fm’e teşekkürlerimizi sunarız denildi.

20 Mart Dünya Ağız Sağlığı Günü

Per, 19/03/2015 - 17:13

Ağız ve diş sağlığı ile genel sağlık arasındaki ilişkinin farkındalığını arttırmak ve optimal ağız sağlığına ulaşmak amacıyla; 20 Mart 2013 Dünya Diş Hekimleri Birliği (FDI) tarafından Dünya Oral Sağlık Günü olarak ilan edildi. 20 Mart’ta FDI üyesi olan 150’den fazla ülke ile birlikte Yakın Doğu Diş Hekimliği Öğrenci Birliği – KKTC ’de de ağız ve diş sağlığı bilincinin artırılması için çeşitli etkinlikler ve çalışmalar yapacak. Sizleri de Lefkoşa Dereboyu’nda Avenue AVM önüne bekliyoruz.

#kıbrısgülümsüyor etiketiyle gün içerisinde afişlerimiz önünde en iyi gülümseyen özçekimi Instagram’da paylaşan 3 kişiye ağız sağlığı paketi hediye!

Unutmayın, Ağız Sağlığı olmadan genel sağlığın olması da mümkün değildir!

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi